Umowy zlecenia są bardzo powszechne w Polsce. Tego typu forma zatrudnienia kojarzy nam się przede wszystkim z dorywczymi zajęciami i pracą dla studentów. W przypadku osób, które chcą pracować na cały etat i mieć stabilne źródło utrzymania, podpisanie tego typu umowy nie jest opłacalne.
Jakie korzyści odnosi zleceniobiorca? Osoby, które wykonują zlecenia, mają możliwość samodzielnego wykonywania pracy, a przy tym mogą zostać przez kogoś zastąpione. Zaletą jest w tym przypadku swoboda i samodzielność wykonywania pracy. W końcu nie ma tutaj stałego nadzoru szefa. W większości przypadków umowę zlecenia można wypowiedzieć w każdym czasie, co pozwala nam zmienić pracę, chociażby z dnia na dzień. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, zwykle mają kilkutygodniowy, a nawet kilkumiesięczny okres wypowiedzenia. Zleceniobiorcy nie muszą opłacać składek chorobowych, a to jednocześnie stanowi i wadę i zaletę tego rodzaju formy zatrudnienia. Osoby, którym przysługuje to świadczenie z innego tytułu (np. studenci), zarobią w tym przypadku więcej niż gdyby miały zobowiązanie w postaci umowy o pracę.
Jakie są największe wady umów zlecenia? Ponieważ są to umowy cywilnoprawne, to nie mają tu zastosowania przepisy ujęte w kodeksie pracy. Zleceniobiorcy mają bezpłatny urlop, a do tego nie przysługuje im prawo do świadczeń gwarancyjnych z tytułu urlopu macierzyńskiego, choroby czy przestoju w pracy. Osoby, które pracują na podstawie umów zlecenia nie są również objęte ubezpieczeniem wypadkowym.
Od początku 2018 roku minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia wynosi 13,70 złotych brutto. Osoby, które przeglądają oferty pracy w Szczecinie, powinny od początku zwracać uwagę na to, jaką formę zatrudnienia przewiduje potencjalny pracodawca. Jeśli odwiedzamy lokalne portale rekrutacyjne, to zwykle możemy ustawić filtr, pomocny w sprecyzowaniu rodzaju umowy, przedziału zarobków itp.