Wiele już powiedziano o tym, że sytuacja absolwentów na rynku pracy bywa bardzo trudna. Aby szybciej znaleźć pracę po studiach w Szczecinie, dyplom to już za mało. Jedną z umiejętności, dzięki którym młodym ludziom jest łatwiej o etat, jest znajomość języków obcych.
Oczekiwania pracodawców
Język angielski to dzisiaj już standard, ale ceni się też znajomość niemieckiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Niekiedy można znaleźć oferty pracy dla osób, które posługują się językami azjatyckimi, takimi jak chiński, koreański czy japoński, a także językami z egzotycznych krajów.
Podstawowa znajomość angielskiego jest przez pracodawców uważana za coś oczywistego. Według statystyk prawie 80% pracodawców oczekuje znajomości angielskiego na poziomie C1 lub C2. W wielu ogłoszeniach o pracę w Szczecinie można znaleźć informacje dotyczące znajomości kilku języków obcych (dwóch, a nawet trzech). Badania rynku wskazują na pewną prawidłowość – poligloci zarabiają rzeczywiście zdecydowanie więcej niż pracownicy bez rozwiniętych kompetencji językowych.
W jakich zawodach niezbędna jest znajomość języków obcych?
Studenci, którzy szukają pracy dorywczej, też muszą znać język obcy. W końcu to już norma w branżach, takich jak gastronomia, turystyka czy handel. Bez umiejętności językowych na rynku pracy nie poradzą sobie kierowcy międzynarodowi, prawnicy, ani specjaliści technologii informacyjnych. Angielski jest zwykle wymagany również od kandydatów na recepcjonistów, księgowych, analityków finansowych, office managerów, administratorów IT, programistów czy logistyków.
Znajomość języków to nie tylko większe szanse na pracę w międzynarodowej firmie. Dzięki tego typu umiejętnościom komunikacyjnym pracownik może rozwijać relacje biznesowe i ma łatwiejszy dostęp do wiedzy (m.in. przez obcojęzyczną literaturę czy źródła internetowe). Pracodawcy, którzy rozumieją, że znajomość języków jest istotna, chętnie inwestują w rozwój pracowników np. poprzez finansowanie kursów czy organizowanie konwersacji z lektorem.