Zastanawiasz się nad pracą spawacza? Jest to zawód wymagający wyjątkowej precyzji ruchu i doskonałego wzroku. Jakie jeszcze predyspozycje powinna mieć osoba na tym stanowisku?
Szczecin, praca spawacza
„Zatrudnię spawacza MIG/MAG, elektroda”. „Spawacz MAG 135 – Szczecin”. „Spawanie TIG – dam pracę”. „Szczecin – praca spawacza MIG, MAG”. By rozwikłać zagadkowe skróty, widoczne niemal w każdej ofercie pracy na to stanowisko, należy odpowiedzieć na pytanie, czym w istocie zajmuje się spawacz. Najogólniej mówiąc, jest to osoba, która za pomocą specjalnych palników bądź innych narzędzi wykorzystujących wysoką temperaturę łączy elementy wykonane ze stali, żeliwa, metali nieżelaznych i ich stopów.
Spawacz musi mieć doświadczenie i wiedzę, umożliwiające mu samodzielną ocenę materiału i przygotowanie go do spawania. Powinien potrafić właściwie ocenić wykonane spoiwo pod względem trwałości i estetyczności. Często wymaga się również od niego konserwacji wykorzystywanych narzędzi, a także prowadzenia dokumentacji dotyczącej ich stanu.
Szczecin – praca spawacza MIG, MAG
Jest wiele technik spawania – rozróżnia się je z uwagi na to, jakie elementy łączymy i jakim narzędziem się posługujemy. Do najpopularniejszych należą metody MIG i MAG.
W przypadku tych technik do łączenia elementów używany jest półautomat zwany migomatem. Wytwarza on łuk elektryczny między tzw. elektrodą topliwą a materiałem, z którym pracujemy. Spawanie zachodzi w otoczeniu gazu chroniącego łuk elektryczny oraz ciekły metal.
Spawanie MIG i MAG wykorzystuje się podczas łączenia większych elementów, takich jak rury, pręty czy blachy o znacznej grubości. MIG (Metal Inert Gas) zachodzi w obecności gazu obojętnego chemicznie, takiego jak argon czy hel. Z MAG (Metal Active Gas) mamy do czynienia wówczas, gdy gaz osłonowy, biorący udział w procesie spawania, jest chemicznie aktywny (np. dwutlenek węgla).
Szczecin – spawacz TIG
Choć MIG i MAG należą do najczęściej wykorzystywanych technik spawania, w wielu ogłoszeniach znaleźć możemy również wzmiankę o metodzie TIG (Tungsten Inert Gas). Polega ona na precyzyjnym łączeniu cienkich elementów przy wykorzystaniu łuku elektrycznego wytworzonego przez nietopliwą elektrodę wolframową. Spawanie TIG zachodzi w otoczeniu gazu chemicznie obojętnego. Metoda ta wymaga od pracownika sporych umiejętności, precyzji ruchów i doświadczenia.
Szczecin – spawacz, oferty pracy
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego relatywnie łatwo znaleźć zatrudnienie na tym stanowisku. W Szczecinie spawacz może dostać pracę na przykład w stoczni, w przedsiębiorstwie blacharskim czy w różnego rodzaju fabrykach.
W stoczni praca spawacza polega na przykład na montowaniu elementów konstrukcyjnych statków. Nieco inaczej wyglądać będzie praca przy produkcji elementów samochodów czy w firmie serwisującej sieci światłowodowe.
Osoba na tym stanowisku zwykle może liczyć na zarobki rzędu 2–5 tys. zł, w zależności od posiadanych umiejętności i doświadczenia. Jeśli chcemy zarabiać więcej, powinniśmy nastawić się na nieustanne doszkalanie i poszerzanie wiedzy o najnowsze rozwiązania technologiczne.
Warto również pamiętać, że niektóre firmy organizują dla pracowników wyjazdy zagraniczne, np. do Danii czy Niemiec bądź na zagraniczne platformy wiertnicze. Pracownicy, którzy się na to zdecydują, zwykle mogą zarobić nawet kilkukrotnie więcej.
Szczecin – uprawnienia spawalnicze
Ponieważ jest to trudna praca, często obciążona znaczną odpowiedzialnością, można ją wykonywać dopiero po uzyskaniu odpowiednich uprawnień.
Należy przede wszystkim przejść kurs na spawacza. W Szczecinie odpłatnie organizuje je wiele szkół – cena szkolenia podstawowego zwykle wynosi około 1,5–3 tys. zł. Każde z nich powinno posiadać część teoretyczną i praktyczną oraz kończyć się egzaminem. Osobie, która pomyślnie go zdała, wydawany jest certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu spawacza. Zwykle jego ważność trwa dwa lata, a po tym czasie należy go odnowić.
Certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu spawacza wydaje między innymi Polski Rejestr Statków i Instytut Spawalnictwa.
Certyfikat to jednak nie wszystko. Spawacz powinien cechować się również:
- dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną,
- doskonałym wzrokiem (ostrość, rozróżnianie barw),
- zdolnością do długotrwałej koncentracji uwagi,
- dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową,
- umiejętnością myślenia technicznego.
Dlatego też zawód ten nie jest wskazany dla osób z zaburzeniami równowagi i wadami wzroku, a także chorych na padaczkę, niepełnosprawnych, astmatyków i alergików.