Poprzedni post dotyczył bardzo ważnego elementu, czyli ubioru męskiego podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Tym razem rozbijemy na elementy pierwsze damską garderobę. Jak wiemy rozmowa kwalifikacyjna to niezwykle ważne spotkanie biznesowe, od którego zależeć może nasza dalsza kariera zawodowa. Niekiedy jednak wiele pań odpada w przedbiegach przez nieodpowiednio dobraną garderobę. Jaki powinien być dress code, aby nie stał się falstartem? Wskazówki dla kandydatek do pracy pomogą wybrać zestawy najbardziej odpowiednie.
Już kilka pierwszych sekund potrafi nadać kandydatowi odpowiednią wagą. Ocena wyglądu jest jedną z części składowych, która przyczynia się do postrzegania profesjonalizmu u kandydata. Dbałość o ubiór odbierany jest także jako wyraz potwierdzenia kompetencji. Jest kilka reguł, do których warto dostosować się, dobierając garderobę pod kątem rozmowy kwalifikacyjnej. Przede wszystkim warto postawić na klasykę, która jest ponadczasowa i odpowiednia do wielu sytuacji.
Najgorsze co może zrobić sobie kobieta, to przestroić samą siebie. Ten przesadyzm w zdaniu nie jest przypadkowy. Chodzi głównie o fakt, że panie tak dużo czasu poświęcają garderobie i jej odpowiedniemu doborowi, że czasami popadają wręcz w pułapkę nadmiaru i niedopasowania. Z pewnością zdecydowanie lepiej jest założyć na siebie mniej (w sensie biżuteryjnym i pod względem koloru, makijażu również) niż zbyt wiele gryzących się fasonów, kolorów i ozdób. Minimalizm i klasyka są w dobrym guście.
Zasada jest bardzo prosta. Im skromniej ubrana kandydatka, tym mniej rozprasza uwagę swoim wyglądem i tym większe zainteresowanie wzbudza tym, co ma do przekazania.
Jakie elementy garderoby będą odpowiednie? Zdecydowanie proste klasyczne kroje, spódnice, spodnie, koszule, sukienki, żakiety. Wszystko w podstawowym stonowanych odcieniach kolorystycznych. Marynarka/żakiet w zestawie ze spodniami lub spódnicą i butem na obcasie (nie mowa o gigantycznej szpilce czy koturnie) są najmocniejszym kompletem kształtującym nasz wizerunek biznesowy pod kątem profesjonalizmu. Klasyczna biznesowa sukienka jest także dobrym rozwiązaniem. Jednak jej jednoczęściowy krój łagodzi nieco odbiór osoby. W zależności więc od tego, na jakie stanowisko pracy aplikujesz i co chcesz osiągnąć w odbiorze swojego wyglądu, wybierz zestaw podstawowy lub sukienkę w połączeniu z żakietem.
Najgorsze co może zrobić kandydatka, dobierając garderobę na rozmowę kwalifikacyjną, to pokazać zbyt wiele ciała, zrobić zbyt mocny makijaż i zwiesić na sobie tyle, ozdób ile choinka bożonarodzeniowa jest w stanie udźwignąć.
Zacznijmy zatem od nagości rażącej w oczy. Idziesz na rozmowę o pracę, twój wizerunek buduje twoją markę osobistą. Nie jest to konkurs na miss mokrego podkoszulka. Unikaj zatem zbyt dużych dekoltów, odkrytych ramion, zbyt kusych mini, czy przykrótkich koszulek, spod których spogląda oko pępka mieniące się diamentami uwieszonego w nim kolczyka. Unikaj także przezroczystości. Czysta koronka lub mocno prześwitująca bluzka jest nie na miejscu. Nikt nie musi podziwiać twojej bielizny. Jeśli ubierzesz zbyt krótką spódniczkę, tym samym siadając, pokażesz rekruterowi jakiego koloru masz na sobie majtki! Nie świadczy to o tobie dobrze.
Jeśli chodzi o obuwie, biznesowy dress code mówi o tym, że buty tzw. „odkryte” akceptowalne są w formie odsłoniętej pięty, nie palców. A już najodpowiedniejsze to zwyczajnie klasyczna prosta wersja damskich czółenek na niezbyt dużym obcasie.
Jeśli lubisz mocny makijaż, zostaw sobie tę wersję na wyjścia prywatne. W życiu zawodowym profesjonalny makijaż to tzw. make up no make up. Delikatne podkreślenie walorów twojej urody to zdecydowanie klucz. Krzykliwe kolory szminek, smokey eyes, czy czarny lakier do paznokci oraz różowo-niebieskie włosy muszą poczekać na wakacje lub prywatne wyjścia. Podczas rozmowy nie zrobisz tym dobrego wrażenia. W kolorystyce lakieru do paznokci postaw także na subtelność, kolory pastelowe ziemi i naturalne.
Biżuterię dobieraj ostrożnie. Niech będzie ona subtelna i pasująca do całości. Niekiedy wystarczą tylko kolczyki, najlepiej krótkie, nie diamenty zwisające do ramion. Obrączka, pierścionek zaręczynowy, zegarek. Ewentualnie delikatny łańcuszek, czy bransoletka, jednak zestaw biżuteryjny należy dopasować odpowiednio do stroju, tak aby nie wyglądało to komicznie i abyś ty, nie przypominała choinki właśnie.
Długie włosy najbardziej profesjonalnie wyglądają wtedy, kiedy są skromnie upięte. Jeśli masz krótszą fryzurkę, jest to biznesowo najlepsze rozwiązanie, jednak nie szalej z awangardą na głowie.
Z tak przygotowanym zestawem na wstępie rozmowy kwalifikacyjnej otrzymasz od rekrutera spory kredyt zaufania. Twoja osoba zyska w oczach i od razu zostanie jej przypisana ocena profesjonalistki. I o to chodzi!
Postaw więc na klasykę: stonowane kolory, jednobarwne tkaniny i bardziej wyraziste dodatki, jak apaszka. Wybierz: granat, popiel, czerń, grafit, beż i ponadczasową szalenie elegancką biel. Wzmocnij je np. czerwoną apaszką lub taką w odcieniach pastelowych np. błękit czy zieleń. Zdecyduj się na proste kroje: bluzki z kołnierzykami i długim rękawem, spódnice o długości do połowy kolan lub nieco dłuższe, cygaretki i żakiety oraz marynarki o klasycznym kroju.