Wypłacanie pensji na czas to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Pracownicy, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, powinni otrzymywać wynagrodzenie do 10 dnia każdego miesiąca. W przypadku umowy zlecenia może to być np. 1 lub 20 dzień miesiąca, a dokładny termin określa umowa. Nie wszyscy pracownicy są nawet świadomi tego, że za spóźnienie się z wypłatą należy wypłacić pracownikowi odsetki. Nieterminowe wypłaty należą do najcięższych naruszeń praw pracowniczych.
W jaki sposób podwładny może starać się o wyegzekwowanie swoich praw?
Po pierwsze, może ubiegać się o rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, a także złożyć zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy. Takie nieprawidłowości można zgłaszać też do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tego rodzaju sprawy czasem mają finał w sądzie, a podwładni mają prawo do ubiegania się o odszkodowanie za wyrządzoną szkodę.
Skutki dla pracodawcy
Nieuczciwy pracodawca powinien liczyć się z tym, że może zostać zmuszony do wypłaty należnych wynagrodzeń wraz z odsetkami. Firmę można też pociągnąć do pokrycia kosztów postępowania sądowego. Kontrole PIP polegają na sprawdzeniu, czy pracodawca narusza inne prawa pracownicze, a w konsekwencji może on spodziewać się wysokich kar finansowych.
Co jakiś czas słyszymy na temat firm, które obiecują kokosy, a potem nagle znikają z rynku, nie wypłacając pensji pracownikom. Takie przypadki zdarzają się rzadko, ale jeśli zasady naliczania wynagrodzenia są niejasne, lub pracodawca zwleka z wypłatą, to powinna nam się zaświecić czerwona lampka i dobrze byłoby zacząć szukanie nowych ofert pracy w Szczecinie. Niestety, mimo że sytuacja na rynku pracy poprawia się, to nadal znajdują się naiwni pracownicy, którzy wierzą w przejściowe kłopoty pracodawcy czy zastoje w branży.