Jak poradzić sobie z informacją o utracie pracy?
Zwolnienie z pracy nie jest przyjemną sprawą, ale co roku taka sytuacja spotyka około 500 tysięcy Polaków. Powodów, które motywują pracodawców do rozstań z pracownikiem, jest naprawdę wiele. Nie zawsze jest to brak zaangażowania czy brak kompetencji. Bardzo często zdarza się, że pracownicy padają ofiarami osobistych rozgrywek lub tracą pracę wskutek redukcji etatów. Co zrobić, gdy otrzymamy wypowiedzenie? Oto kilka praktycznych wskazówek:
- Zachowaj spokój.
Nie warto kłócić się z byłym szefem. Gdy już ochłoniesz, spojrzysz z dystansem na całą sytuację. Wiadomo, że zwolnienie najbardziej boli w przypadku, gdy naprawdę przykładaliśmy się do pracy i nie spodziewaliśmy się takiej decyzji zarządu czy kierownika.
- Wyciągnij wnioski
Kiedy opadną emocje, warto zdobyć się na konstruktywną krytykę. Być może powodem Twojego zwolnienia nie był brak kompetencji czy lenistwo, a problem we współpracy zespołowej. Zdarza się, że przyczyną niepowodzeń na danym stanowisku pozostaje brak umiejętności miękkich. Utrata pracy może być przyczyną refleksji na temat tego, co naprawdę chcielibyśmy robić w życiu zawodowym i do czego najlepiej się nadajemy. Czasem zwolnienie to impuls do zmian w dobrym kierunku.
- Działaj
Gdy już pogodzimy się z sytuacją, będzie trzeba rozejrzeć się za nową pracą w Szczecinie. Być może wcześniej zdecydujesz się na odbycie specjalistycznego kursu, podszlifowanie języka obcego lub zapisanie się na studia podyplomowe?
Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że wkrótce otrzymasz wypowiedzenie?
Zawsze trzeba być świadomym, że tak naprawdę każdą umowę można wypowiedzieć. Jeśli nie chcesz zostać na przysłowiowym lodzie, powinieneś zwracać uwagę na poniższe sygnały:
- Szef odsuwa Cię od ważnych projektów, przestaje zapraszać na narady, a Twoje obowiązki przekazuje innym pracownikom.
- Masz konflikt z przełożonym? Trzeba znaleźć nić porozumienia, bo podwładny nie może kwestionować decyzji szefa.
- Pracujesz w branży, która się nie rozwija. Jeśli w firmie zaczyna być głośno o redukcji etatów, to dobrze byłoby wziąć pod uwagę zmianę zawodu.
- Firma nie chce w Ciebie inwestować. Od lat nie otrzymałeś podwyżki ani awansu, a kierownik nawet nie chce słyszeć o wysłaniu Cię na szkolenie.