Umowa o pracę uregulowana jest zapisami formalnymi zawartymi w Kodeksie Pracy. Ten rodzaj umowy może być zawierany na czas nie określony, określony lub na czas wykonywania określonej pracy.
W szczególnych przypadkach pracodawca może zatrudnić osobę na umowę na określony czas zastępstwa. Jest to sytuacja, w której konieczne jest zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Wszystkie z tych umów mogą zostać poprzedzone umową na okres próbny, nie dłuższy niż 3 miesiące.
Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest jednoznaczne w prawnych skutkach z zawarciem umowy o pracę na czas nie określony. Nie ma prawnej możliwości przedłużania umowy na czas określony w nieskończoność. Warunek kodeksowy jest taki „(…)jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.”
Jeżeli strony uzgodnią między sobą dłuższy czas wykonywania pracy w ramach umowy na czas określony, to po ostatnim dniu jej obowiązywania, umowa ta przechodzi w umowę na czas określony.
Ten zapis nie obowiązuje w przypadku umowy na zastępstwo lub pracy w charakterze dorywczym. Stosunek pracy zostaje nawiązany na podstawie daty określonej w umowie. Jeżeli nie podano daty rozpoczęcia zatrudnienia, obowiązuje dzień podpisania umowy.
Umowa o pracę zawiera: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, łącznie ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Zawarty także jest wymiar czasu pracy oraz, jak wspomniano powyżej termin rozpoczęcia pracy.
Umowa o pracę winna być zawarta na piśmie najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.