Planowanie kariery zawodowej najlepiej rozpocząć już w szkole średniej. Oczywiście wiele osób jeszcze nie wie wtedy, czym dokładnie chce się zajmować, ale warto zastanowić się nad tym, w czym jesteśmy najlepsi i czy działalności zawodowej nie dałoby rady pogodzić z pasją. Badania opinii publicznej pokazują, że większość pracowników nie jest zadowolona ze swojej kariery, ale jednocześnie nie mają oni alternatywnych pomysłów na swój rozwój zawodowy.
Ocena kompetencji
Jednym z najważniejszych punktów przy planowaniu przyszłości zawodowej jest ocena predyspozycji. Mowa nie tylko o talencie językowym czy muzycznym, ale też o sprawności fizycznej oraz o charakterze. Jeżeli nie chcesz trafić do przypadkowego pracodawcy, lepiej przeprowadź testy kompetencji zawodowych. Można je znaleźć w licznych poradnikach, a także wykonać pod okiem doradcy zawodowego.
Typy osobowości zawodowych
Do najbardziej znanych typów osobowości zaliczają się: typ realistyczny, badawczy, artystyczny, społeczny, przedsiębiorczy oraz konwencjonalny. Oczywiście może zdarzyć się, że Twój charakter będzie łączył wiele cech. Osobowość może mieć decydujące znaczenie, zwłaszcza na stanowiskach, gdzie wymagana jest duża odporność na stres (np. praca nauczyciela lub zawody medyczne).
Cel
Jasno określone oczekiwania bardzo pomagają w realizacji celów. Oczywiście nie radzimy stawiać tylko na jeden zawód. Lepiej wybrać branżę, w której dość łatwo wygląda proces przekwalifikowania się. Zanim postawisz sobie cel, zastanów się nad tym, jaki tryb pracy w Szczecinie najbardziej Ci odpowiada – czy wchodzą w grę wyjazdy służbowe, wykonywanie obowiązków w systemie zmianowym lub praca z klientem.
Jak osiągnąć swoje zamierzenia?
Musisz sprawdzić, jak wygląda zdobycie uprawnień do wykonywania wymarzonego zawodu. Czasem wystarczy ukończyć specjalistyczne szkolenie, a innym razem są to studia inżynierskie. Czy na stanowisku, które chciałbyś objąć, potrzebne są dodatkowe kwalifikacje, takie jak prawo jazdy lub znajomość języków? A może należy wyrobić specjalną licencję? Musisz to brać pod uwagę, podobnie jak oszacowanie kosztów kształcenia. Czasem zawód można zdobyć, kończąc państwowe studia, kiedy indziej należy opłacić drogie kursy. Koniecznie sprawdź również, czy dana profesja jest uważana za przyszłościową i jak wyglądają na danym stanowisku przeciętne płace.