Szczecin to stolica województwa zachodniopomorskiego i zarazem największe miasto tego obszaru. Ośrodek gospodarki morskiej, ale nie tylko. W tak dużej aglomeracji rynek pracy jest znacznie większy, niż w innych miejscowościach Zachodniopomorskiego.
Kto w górę, kto w dół
Jak w każdym regionie, tak i w Szczecinie można utworzyć różne kategorie zawodów najbardziej poszukiwanych oraz tych występujących w nadmiarze. Każdego roku publikowany jest tzw. Barometr Zawodów, czyli prognoza, która określa deficytowe profesje, w których warto szukać zatrudnienia w danym roku oraz gdzie może być ciężko znaleźć zatrudnienie.
Zapotrzebowanie
Absolutnie żadną niespodzianką nie jest fakt, iż branża technologii informatycznych jest na szczycie od kilku lat. Tutaj występują najwyższe zarobki, a zapotrzebowanie ciągle przyrasta. Na szczególną uwagę zasługują osoby specjalizujące się w administrowaniu stronami internetowymi. Są one na wagę złota. Mocno poszukiwani są także graficy komputerowi, choć kilka lat temu mówiło się, że jest ich przesyt. Z IT udajemy się do fryzjera. Fryzjer bowiem jest tu królem, jeśli bierzemy pod uwagę zapotrzebowanie na zawody. Prawda jest taka, że ludzie do fryzjera chodzili, chodzą i chodzić będą. Jest to tym samym duża szansa dla osób posiadających naturalne predyspozycje, aby wziąć sprawy w swoje ręce i otworzyć własną działalność gospodarczą. Tym bardziej że można uzyskać dofinansowanie w sporej kwocie z Urzędu Pracy. Spore zapotrzebowanie jest także na pracowników poczty, listonoszy, kurierów, piekarzy oraz cukierników.
Jeszcze więcej pracy
Szczeciński rynek pracy z przyjemnością przyjmie pod swoje skrzydła spawaczy, pielęgniarki i położne oraz kierowców zawodowych. Wszelkiego rodzaju zawody wymagające fachowych predyspozycji są w cenie. Mowa tu o blacharzach, dekarzach, stolarzach, czy krawcach. Pracy nie zabraknie również dla księgowych oraz pracowników biur podróży, a także pracowników ochrony.