Podejmując zatrudnienie, warto znać swoje prawa. Kodeks Pracy pełen jest zapisów, które jasno określają, jakie prawa ma pracownik i pracodawca, ale także jakie obowiązki wynikają ze stosunku pracy z obu stron. Zatrudniając pracownika na podstawie umowy o pracę, pracodawca musi dopełnić szereg formalności. Zobowiązania pracodawcy muszą zostać spełnione, w przeciwnym wypadku zatrudniony ma prawo odmówić podjęcia pracy. Niedopełnienie tych obowiązków skutkować może poważnymi konsekwencjami dla pracodawcy.
Co warto wiedzieć?
Pracodawca, zawierając umowę o pracę z pracownikiem, zobowiązany jest zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, poinformować go dokładnie o warunkach zatrudnienia, prawach i obowiązkach. Umowa o pracę musi zostać przedstawiona na piśmie i podpisana najpóźniej w dniu rozpoczęcia stosunku pracy. O tym należy pamiętać.
Must be
Przed rozpoczęciem pracy, pracownik musi zostać skierowany przez pracodawcę na odpowiednie w stosunku do stanowiska pracy badania medycyny pracy. Bez wyników badań niemożliwe jest nawiązanie stosunku pracy. W umowie o pracę muszą znaleźć się: data jej zawarcia, warunki pracy, warunki płacy. W uzupełnieniu: normy czasu pracy dobowe i tygodniowe, częstotliwość wypłat wynagrodzenia za pracę, wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego, długość wypowiedzenia.
Urlopy
Pracownik, którego zatrudnienie trwa powyżej 3 lat w pełnym wymiarze godzin:
-
- ma prawo do 26 dniowego urlopu (poniżej 3 lat 20 dni);
- obowiązuje go 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy;
- wynagrodzenie wypłacane jest raz w miesiącu (lub wg art. 85 § 1 i § 2 K.p)
- długość wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (poniżej 3 lat 1 miesiąc lub 2 tygodnie art. 36 § 1 pkt 3 K.p)