Kariera zawodowa kojarzy się z oszałamiającą pracą i wysoką pensją. Co zrobić, aby tak właśnie wyglądało nasze życie. Gdzie i jak szukać pracy? Na co zwrócić uwagę kompletując dokumenty aplikacyjne i jak przygotować się do rozmowy o kwalifikacyjnej? Na pozór te proste czynności, przysparzają kandydatom do pracy niemałych problemów.
Plan działania
Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, absolwentem, bezrobotnym, czy masz wykształcenie wyższe, zawodowe, średnie poszukując pracy i stawiając na rozwój zawodowy, musisz mieć plan. Od tego wszystko się zaczyna i na tym się opiera. Samo działanie nie przyniesie określonego skutku, jeśli na samym początku nie założymy sobie pewnych celów długo-i krótkoterminowych i nie będziemy ich skrupulatnie realizować, możemy się rozczarować.
Określenie kreacji
Przede wszystkim na początku ustal, o jaki rodzaj pracy chcesz się ubiegać i jak zwrócić uwagę rekrutera lub pracodawcy na swoją osobę. Wybierz odpowiedni szablon dla swojego CV i napisz spersonalizowany pod określone stanowisko pracy list motywacyjny. Pamiętaj, aby format twojej aplikacji nie rozpadł się po otwarciu przez pracodawcę, swoje dokumenty zapisz w rozszerzeniu .pdf.
Poszukiwania
Zacznij poszukiwania od poinformowania o tym fakcie swoich najbliższych z rodziny i przyjaciół. Jest spora szansa, że ktoś słyszał o poszukiwaniu pracownika przez daną firmę i akurat tam możesz śmiało aplikować od ręki. Poza tym nieocenione są portale internetowe. To prawdziwa kopalnia ofert pracy. Często wystarczy prosta aplikacja przez kliknięcie, aby firma otrzymała twoje zgłoszenie. Studenci mogą korzystać z biur karier dostępnych na uczelniach, a pracownicy fizyczni najczęściej znajdują zatrudnienie, bezpośrednio odwiedzając potencjalnego pracodawcę np. na budowie.
Rekrutacja
Gdy już otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj, żeby się porządnie przygotować. Musisz znać wszelkie informacje na temat stanowiska, na które aplikujesz oraz historię firmy. Warto też poczytać w internecie o najpopularniejszych pytaniach zadawanych przez rekruterów oraz przeanalizować swoje wady i zalety, mocne i słabe strony, tak, aby, jak najlepiej zaprezentować się podczas rozmowy i „sprzedać” swoją osobę, jako najlepszego kandydata na określone stanowisko pracy.