Możliwości rozwoju to aspekt, który odgrywa dużą rolę wśród wielu kandydatów do pracy w Szczecinie. Zdarzają się nawet osoby, które stawiają go na równi z wynagrodzeniem. W niektórych branżach po prostu nie można pracować, jeśli nie jesteśmy na bieżąco. Za przykład może posłużyć sektor IT, medycyna czy farmacja.
Jeśli pracodawca obiecuje możliwości rozwoju, to zwykle jest mowa o:
- specjalistycznych kursach,
- warsztatach z udziałem ekspertów,
- nauce języków obcych w formie kursów lub konwersacji,
- dofinansowaniu studiów wyższych,
- szkoleniach wewnętrznych i webinarach.
Dlaczego edukacja pracowników jest tak istotna?
1. Szkolenia pozwalają znaleźć oszczędności
O oszczędzaniu może mówić zarówno szef, jak i pracownik. Pracodawcom bardziej opłaca się inwestować w dokształcanie doświadczonych etatowców niż szkolenie nowo przyjętych osób, które trzeba uczyć wszystkiego od podstaw. Z kolei pracownik nie musi płacić z własnej kieszeni za wymarzone studia podyplomowe czy kursy.
2. Motywacja i brak rutyny
Dla wielu pracowników nauka nowych rzeczy stanowi inspirację i motywację do działania. Jest to udowodnione, że osoby, które stale rozwijają się na swoim stanowisku, działają wydajniej niż te wykonujące od lat takie same obowiązki. Niestety nie wszyscy pracodawcy pamiętają o tym, że monotonia może mieć poważne konsekwencje – nuda w pracy zmniejsza efektywność, a w dalszej perspektywie powoduje wypalenie zawodowe.
3. Integracja i znajomości
Udział w targach pracy, kursach czy konferencjach branżowych, to często okazja do tego, by spotkać znajomych lub nawiązać owocną współpracę z innymi przedsiębiorcami. To też okazja do wymiany doświadczeń. Ponadto pamiętajmy, że szkolenia czasem stanowią pretekst do organizowania imprez integracyjnych.
4. Większa konkurencyjność firmy
Aby utrzymać dobrą pozycję na danym rynku, trzeba być na bieżąco z technologiami i nowościami branżowymi. Modyfikacji nierzadko wymagają też działania związane z marketingiem.
Marti 21 sierpnia, 2020
nie wyobrażam sobie pracy bez dodatkowych szkoleń