Kobiety często zastanawiają się, kiedy i jak powiedzieć szefowi o ciąży. Najczęstszą przeszkodą w podjęciu tej decyzji są niepokojące myśli o nagłym zwolnieniu z pracy, wyhamowaniu kariery czy wypadnięciu z rynku. Jak zachować spokój w tej stresującej sytuacji?
Przerwa w karierze zawodowej z powodu narodzin dziecka to kwestia spędzająca sen z powiek niejednej kobiecie. Większość z nich martwi tym, jak szef zareaguje na ich nowinę. Obawy te biorą się z powszechnie panującego przekonania, że ciąża to nie choroba, a nadużycia związane ze zwolnieniami lekarskimi są dużym problemem dla pracodawców.
Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Najlepiej poinformować przełożonego o ciąży do końca 4. miesiąca, bo potem brzuszek będzie już widoczny i istnieje szansa, że sam się domyśli. Z formalnego punktu widzenia w przepisach prawa nie ma zapisu, kiedy kobieta musi powiadomić zakład pracy o swoim odmiennym stanie.
Przeciąganie decyzji nie ma sensu, zwłaszcza gdy kobieta ciężarna pracuje w warunkach szkodliwych dla dziecka np.: w fabryce z chemikaliami bądź na nocne zmiany. W takim przypadku pracownica może żądać wręcz przeniesienia na inne stanowisko, które nie będzie zagrożeniem dla przebiegu jej ciąży. Kobiety odczuwające szereg dokuczliwych dolegliwości ciążowych (wymioty, fatalne samopoczucie) nie powinny odkładać rozmowy z szefem. Słaba kondycja i chroniczne zmęczenie stopniowo przekładają się na ich efektywność w pracy.
Jak powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Rozmowę z szefem warto podjąć w momencie, gdy atmosfera w pracy jest spokojna, a on tryska humorem i pozytywnym nastawieniem. Pracownica w ciąży powinna się pilnie przygotować do tego spotkania, aby skrupulatnie przekazać mu pakiet niezbędnych informacji: w którym jest miesiącu ciąży na, kiedy ma przewidywany termin porodu, jaki jest jej stan zdrowia oraz czy może pracować jak do tej pory. To jest również odpowiedni czas na ustalenie szczegółów dotyczących powrotu z urlopu macierzyńskiego.
Zaświadczenie o ciąży do pracy
Kodeks pracy nie reguluje, jak powinno dokładnie wyglądać zaświadczenie o ciąży, ani na jakim druku musi być złożone. Ten dokument nie podlega żadnym wymaganiom formalnym. Liczy się tylko stwierdzenie ciąży i ewentualnie okres jej trwania.
Termin złożenia zaświadczenia o ciąży jest dowolny. Im wcześniej kobieta dostarczy ten dokument, tym pracodawca będzie mógł szybciej przestrzegać przywilejów przysługujących jej z faktu obecnego stanu.
W innej sytuacji znajdują się pracownice ciężarne zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony lub okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc. Panie są zobowiązane dostarczyć zaświadczenie lekarskie przed 3. miesiącem ciąży. Wtedy umowa, zgodnie z przepisem prawnym, przedłuży się automatycznie do dnia porodu, jeśli jej wygaśnięcie miałoby nastąpić po upływie 3. miesiąca ciąży.