Z pozoru wydawać by się mogło, że mężczyźni mają łatwiej, wybierając odpowiednią garderobę na spotkanie w sprawie pracy. Nie zawsze jednak z pozoru prosty wybór koszula + marynarka, ewentualnie cały kostium garniturowy wolne są od błędów wizerunkowych.
Klasyka zawsze jest w modzie niezależnie od zmieniających się trendów. Ponadczasowy krój i dobrze dobrany rozmiar dodają powagi, elegancji, wzmacniają wizerunek i przede wszystkim reprezentują kandydata starającego się o pracę. Dobrze dobrana garderoba poprawia samopoczucie w codziennym funkcjonowaniu zawodowym i wzmacnia profesjonalizm.
Panowie także mogą popełnić modowe faux pas, być może nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Pierwszy kardynalny błąd – koszula. Jeśli decydujesz się założyć marynarkę, największym błędem, jaki możesz popełnić, jest koszula z krótkim rękawem. Pamiętaj do marynarki i garnituru zawsze koszula z długiem rękawem. W dobrym guście jest noszenie koszul z długim rękawem nawet w największe upały. Co jest równie ważne, mankiet koszuli powinien wystawać spod rękawa marynarki na około 0,5 do 1 cm.
Długość spodni także ma ogromne znaczenie, jak również to, co pod nie zostanie założone. Zbyt krótkie spodnie mogą bowiem odsłaniać nagą skórę na łydkach, natomiast zbyt długie nieestetycznie się marszczyć w pozycji stojącej. Skarpetki to także bardzo ważna część męskiej garderoby. Nie ma nic gorszego niż naga skóra łydek przyciągająca wzrok. Długość skarpetek jest istotna, gdyż odgrywa ona rolę swoistego ochraniacza łydki w walce o estetyczny wygląd. Podczas spotkania biznesowego, jakim niewątpliwie jest rozmową o pracę, warto wybrać jednobarwne ciemne skarpety w kolorze czarnym lub granatowym. Białe skarpetki również nie wyglądają dobrze.
Okolica szyi. Łańcuszki, o ile schowane są pod koszulą, nie przeszkadzają. Gorzej, jeśli kandydat świeci nagim torsem wystającym spod rozpiętej koszuli, na którym lśni duży łańcuch zwieńczony medialionem. Błąd. Koszula, jeśli rozpięta to delikatnie w zależności od tego, o jakie stanowisko się starasz. Ozdoby warto wtedy odłożyć do szkatułki i założyć przy okazji prywatnego czasu. Na rozmowę wybierz koszulę i krawat. Krawat także powinien być ozdobą umiejętnie zawiązaną, a nie fikuśnie zwiniętą w pętelkę. Umiejętność estetycznego wiązania krawatu niestety jest na etapie wymarcia. Jedyna nadzieja w tutorialach dostępnych w sieci. Długość tej części garderoby powinna kończyć się na wysokości paska. Krawat nie powinien być wzorzysty, raczej jednorodny i stonowany. Profesjonalny wygląd biznesowy to stonowane kolory o jednolitej strukturze, ewentualnie paski. Wzory bardziej ekstrawaganckie warto zostawić na innego rodzaju spotkanie mniej formalne. Podstawowa baza kolorystyczna to czerń, szarości oraz odcienie granatu.
Z czernią należy jednak nieco uważać i warto złagodzić ją np. niebieską lub popielatą koszulą. Na rozmowę kwalifikacyjną jednak lepiej postawić na garnitur lub marynarkę i spodnie w odcieniach szarości, granatu lub grafitu. Zupełna czerń może nieco przytłoczyć i sprawić ciężkie wrażenie. Niech będzie ona elementem, a nie całkowitą podstawą.
Biała koszula jest ok. Ma ona jednak wydźwięk niezwykle odświętny. Możesz więc z powodzeniem wybrać inny kolor z palety pasteli biznesowych jak: błękit, popiel, zieleń.
Warto zwrócić uwagę na pasek do spodni. Elegancki pasek dodaje profesjonalizmu. W połączeniu ze spinkami do mankietów stanowią zestaw idealny i perfekcyjnie profesjonalny.
Wracając do rzucającego się w oczy łańcuszka, równie nieefektowne będzie epatowanie innymi ozdobami i biżuterią. Wszelkie kolczyki w uszach, nosie, brwiach, bransoletki, pierścienie odłóż do szuflady i ciesz się nimi, spotykając się ze znajomymi. W pracy i podczas rozmowy kwalifikacyjnej bądź w 100% profesjonalny.
Jeśli chodzi o fryzurę, najlepiej prezentują się przystrzyżone krótkie męskie fryzury. Oczywiście warto zadbać o ich estetykę na głowie i odpowiednio je uczesać. Jeśli masz brodę lub wąsy, także należy o nie odpowiednio dbać. Puszczone do wzrostu samopas wyglądają zwyczajnie niechlujnie. Jeśli masz nietypową fryzurę, postaraj się, aby podczas rozmowy nie rozpraszała ona uwagi, a w trakcie wykonywania pracy także staraj się ujarzmić fryzurę, aby włosy nie zaczęły żyć własnym życiem.