Każdy już wie, że studiowanie „dla papierka” nie bardzo się dzisiaj opłaca, a na rynku pracy pogłębia się deficyt rzemieślników. Jeżeli chcesz mądrze wybrać kierunek kształcenia, to musisz zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań takich jak:
1) Jakie są moje mocne strony?
To powinna być kluczowa kwestia. W końcu lepiej mieć wykształcenie zawodowe lub średnie techniczne i być znakomitym fachowcem, niż zdobyć dyplom kiepskiej uczelni. Określenie swoich predyspozycji pozwoli uniknąć rozczarowań. Niektórzy dzielą typy predyspozycji zawodowych na:
- społeczne,
- artystyczne,
- realistyczne,
- badawcze,
- przedsiębiorcze,
- konwencjonalne.
Już u małych dzieci można badać preferencje zawodowe. To oczywiste, że wśród absolwentów szkół podstawowych oraz średnich przeprowadzanie tego typu testów jest tym bardziej wskazane.
2) Czy dany kierunek naprawdę mnie interesuje?
Nie warto męczyć się tylko dlatego, żeby spełnić ambicje rodziców. Tak samo nie opłaca się studiować, bo ktoś nam zasugerował, że po danym kierunku można nieźle zarobić. Warto za to wybrać się na praktyki lub staż, by stwierdzić, że praca w Szczecinie na danym stanowisku rzeczywiście nam się podoba.
3) Jakie są perspektywy?
Czy dany zawód wymaga zdobycia dodatkowych uprawnień? Jest oceniany jako przyszłościowy? Czy nie zostanie zautomatyzowany? To bardzo istotne kwestie. Koniecznie trzeba też sprawdzić, jak wygląda mediana płac i jak często w danej branży można liczyć na podwyżki.
4) Jak wyglądają warunki pracy w wybranym zawodzie?
Mowa tu nie tylko o wynagrodzeniu, ale też o takich kwestiach, jak świadczenia pozapłacowe, możliwościach rozwoju czy praca zdalna. Nie każdy odnajdzie się w systemie zmianowym, nie każdy chce pracować na prowizjach, czy mieć kontakt z petentami.
5) Jakie jest zapotrzebowanie na dany zawód?
Niektóre profesje opłaca się wykonywać jedynie w metropoliach. Musisz zastanowić się nad tym, czy po ukończeniu edukacji, będziesz szukać pracy w Szczecinie, czy może interesuje Cię zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy.