Turystka i rekreacja
Szczecin jako miasto typowo turystyczne oferuje przyjezdnym szereg miejsc do odwiedzenia. Warto wybrać się tam także, jeśli jest się mieszkańcem miasta. Jak to zazwyczaj bywa, ci, którzy mają na co dzień pewne rzeczy, nie korzystają z ich dostępności. Natomiast ci, którzy przemierzą setki kilometrów, doceniają prawdziwe piękno architektury oraz zieleni miejskiej.
Miejsca godne polecenia na mapie Szczecina to: Wały Chrobrego, Muzeum Techniki i Komunikacji, Bulwary Szczecińskie, Jasne Błonia, Podziemne Trasy Szczecina, Najstarsze kino na świecie, Ogród Różany, Cmentarz Centralny, Kościół św. Jana Ewangelisty, Historyczne piwnice Starki, Cerkiew Prawosławna, Wieża Katedralna, szczecińska Gubałówka, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, szczecińska Wenecja, Place Oriona, Trafostacja, Teatr Letni, Międzyborze i wiele innych wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć, a o których można pisać w nieskończoność.
Gospodarka i rynek pracy
Szczecin to najbogatszy i najbardziej uprzemysłowiony region w całym województwie zachodniopomorskim. Ogromny potencjał inwestycyjny sprawia, że miasto rokuje bardzo dobrze względem przyszłych potencjalnych inwestycji oraz dalszego rozwoju ekonomicznego.
Województwo zachodniopomorskie zakończyło rok 2016 z bilansem bezrobocia rzędu wielkości 10,6%. Natomiast w samym Szczecinie bezrobocie w 2016 roku wynosiło 4,7% z tendencją malejącą. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło w ubiegłym roku 4 623,95 zł w sektorze przedsiębiorstw. Podstawowy kapitał zagraniczny w Szczecinie to inwestorzy z Niemiec, Danii i Hiszpanii.
Życie i edukacja
Czyste powietrze, połacie zieleni i duże obszary wody cieszą na co dzień każdego mieszkańca Szczecina. Brak uciążliwego przemysłu sprawia, że jakość powietrza, którym oddychają szczecinianie, jest naprawdę dobra. Aktywny wypoczynek gwarantują ścieżki rowerowe, mariny, tor kartingowy, pole golfowe, basen olimpijski.
Oferta kulturalna także jest bardzo szeroka. Koncerty i przestawiania w Filharmonii Szczecińskiej i Operze na Zamku. Wiele wydarzeń artystycznych prywatnych i komercyjnych. Szeroki repertuar kinowy i teatralny. Oferta edukacyjna zwłaszcza dla studentów jest spora. Ponad 19 szkół wyższych, w tym 5 publicznych placówek, 11 prywatnych oraz 3 filie uczelni z innych miast.
Nowatorsko
Szczecin to połączenie dawnej tradycji z nowoczesnością. To właśnie tutaj Polska łączy się z Europą drogą wodną. Wychodzące stąd połączenie przez Zalew Szczeciński z Morzem Bałtyckim sprawia także, że jest to lokalizacja bardzo atrakcyjna zarówno dla turystów, jak i inwestorów zagranicznych. Znajdujący się tu Park Naukowo-Technologiczny to zaczątek technologicznego rozwoju Szczecina.
W Szczecinie do 1945 roku mówiono gwarą środkowopomorską języka dolnoniemieckiego będącą odnogą języka niemieckiego. Po II wojnie światowej zasiedlany teren przez osoby z dawnych Kresów Wschodnich oraz Polski wschodniej i centralnej stracił kontakt z tym językiem. Co ciekawe, ilość lokalnych dialektów i gwar sprawiły, że na dzień dzisiejszy oprócz czystej polszczyzny funkcjonuje pewnego rodzaju gwara charakterystyczna tylko dla tego regionu. Przyjeżdżając do Szczecina jako turysta, z pewnością nudy się tu nie zazna. Będą mieszkańcem można cieszyć się nie tylko pięknymi widokami naturalnymi i ciekawymi miejscami, ale przede wszystkim genialnym powietrzem, które gwarantuje jakość życia.
Ciekawostki w procentach
- Ponad 77% mieszkańców, to osoby w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym.
- Połowa miasta nie jest zamieszkała – a należy w głównie mierze pod zasoby naturalne: wody i lasy.
- Województwo zachodniopomorskie zakończyło rok 2016 z bilansem bezrobocia rzędu wielkości 10,6%.
- Szczecinie bezrobocie w 2016 roku wynosiło 4,7% z tendencją malejącą.